Вінницький музично-драматичний театр

 Вінницький музично-драматичний театр є ключовим культурним центром міста та області, який був назван на честь Миколи Садовського, актора і режисера театру. Музично-драматичний театр є справжньою окрасою Вінниці, і крім того, він вже більше 100 років дає уявлення для шанувальників театрального мистецтва різних епох. Кожен глядач вінницького театру знайде для себе цікаву постановку, яка обов'язково сподобається і стане улюбленою. У репертуарі музично-драматичного театру Вінниці присутні постановки за класичними творами світової та вітчизняної літератури, а це означає безліч цікавих і захоплюючих вистав.
1910 став стартовою точкою для Вінницького театру, оскільки саме цього року завершилася його споруда, і театр був відкритий. Незабаром після відкриття професійна трупа акторів поповнилася талантами, серед яких - такі видатні особистості, як А.Бучма, В.Сокірко і Г.Юра. В даний час будівля музично-драматичного театру досі вражає своєю красою і вишуканістю, і проект його створив відомий архітектор Григорій Артинов. Кошти на будівництво вінницького театру були отримані шляхом пожертвувань міської еліти. Фінансові вкладення і старання Артинова дозволили побудувати й оснастити театр всього за 11 місяців.
Власна трупа в театрі з'явилася в 1933 році, після чого стартували театральні сезони. На сцені театру до 1940 року ставилися лише спектаклі опери та балету, і після того, як театр отримав звання музично-драматичного, почали ставитися спектаклі драматургічних творів. За час Великої вітчизняної війни, в період окупації, театр продовжував працювати, і постановки дуже часто відвідували високопоставлені чини німецької армії. Сам рейхміністр авіації Г.Герінг побував у вінницькому театрі на опері «Кармен». Однак, незважаючи на захоплення мистецтвом, при відступі театр та інші красиві будівлі у Вінниці були спалені.
Оновлена ​​трупа увійшла до відновлені будівля театру, і почалася нова ера в існуванні музично-драматичного театру. Театр отримав ім'я Садовського в 1957 році, коли були успішно проведені гастролі в Москві. Режисер Ф.Верещагін довгий час знаходився на чолі театру, однак він помер, і в 1996 році одна з вінницьких вулиць було названо його ім'ям.