Вулиця Дерибасівська. Панорама 3D
Мабуть, однією з найзнаменитіших вулиць не тільки Одеси, але і навіть України, може по праву називатися вулиця Дерибасівська. Саме з цією вулицею пов'язано безліч цікавих історій, байок і анекдотів, розказаних веселим одеським народом. Приїхавши одного разу в Одесу, ви відразу зрозумієте, за то варто любити Дерибасівську. Почнемо з того, що на Дерибасівській можна побачити більшість визначних пам'яток Одеси, починаючи від пам'яток архітектури, які збереглися з 19 століття, і закінчуючи неповторними й оригінальними пам'ятниками. У багатьох з будинків на Дерибасівській колись жили чи гостювали видатні діячі історії, вчені і артисти. Незважаючи на те, що ця вулиця не виходить до моря, Дерибасівська, як і раніше залишається центральною вулицею міста і улюбленим місцем зустрічей і прогулянок одеситів і гостей міста. Тут є маса кафе і ресторанів, де можна приємно провести час за келихом вина або чашкою кави.
Вулиця Дерибасівська з самого початку заснування Одеси називалася Гімназской, тому що тут з 1804 року існувала друга за значимістю гімназія Росії (після Царськосельського ліцею). Після цього вона не раз змінювала назви, і Дерибасівської її стали називати з 1941 гола. На фасаді ліцею на Дерибасівській, який зараз називають Рішельєвським, укріплений барельєфний портрет Дмитра Івановича Менделєєва, який свого часу викладав тут.
Цікавий факт - бруківка на Дерибасівській вулиці викладена з граніту, отриманого з лави вулкана Везувію. Цей граніт був привезений з Неаполя - рідного міста першого градоначальника Одеси Дона Хосе де Рібаса, на честь якого і була названа вулиця. Мостова і зараз виглядає прекрасно, адже гранітна бруківка може служити практично вічність.
Прогулянка по вулиці Дерибасівській - це справжня екскурсія. Ви помилуєтесь унікальними будівлями, побудованими в архітектурному стилі 19 століття. Також ви зможете дізнатися імена відомих людей, хто колись жив або був тут проїздом. Наприклад, Олександр Сергійович Пушкін два роки пропрацював в канцелярії генерал-губернатора в 24-му будинку. Легендарний розвідник Н.А.Гефт прожив рік в третьому будинку. Всесвітньо відомих художник В.В.Кандінскій довгі роки жив навпроти гімназії.
Дерибасівську вулицю люблять не менше, ніж саму Одесу. Про неї проспівано чимало пісень, розказано сотні історій, а режисер Леонід Гайдай зняв комедію, назва якої красномовно говорить «На Дерибасівській гарна погода ...».